Salako žydų istorija

Salako žydų istorija

Niekada nemanėme, kad žingeidumas atves ten, kur niekada savęs net neįsivaizdavome. Tokia buvo vieno iš susitikimų su nepažįstamu žmogumi lemtis, kurios dėka patyrėme didelę atradimo ir pažinimo laimę! Ir susitikimus, tegul virtualius. Jie atėjo į mūsų gyvenimą įvairiais keliais – iš prisiminimų knygose, užrašytų pasakojimų, niekada negirdėtų istorijų, ilgai išgulėjusių toli nuo Lietuvos ir Zarasų…Didžioji jų dalis atėjo mums visai nepažįstamų žmonių dėka, kurių mes niekada nepamatysime – jų šioje žemėje jau nėra…Dar vienas stebuklas – buvo ir yra tie, kurie kažkada užrašė ir tebeužrašo žmonių likimus bei Zarasų krašto žydų istoriją ir atvėrus duris atėjo į mūsų visų gyvenimus.

Pirmasis netikėtas, spontaniškas ir nepaprastas susitikimas įvyko su Izraelyje gyvenančiu žinomu prozininku Jakovu Šechteriu. Jo dėka į mūsų gyvenimą tarp daugelio kitų tiesiog sūkuriu įsiveržė dokumentinių užrašų herojė salakietė Chana Šneiderovič ir jo apsakymo ,,Achašverošo palikuonis“ herojė Cipi. Chana – realus žmogus, kuris Salake gyveno iki 1941-ųjų. Su jos prisiminimais atsivertė įdomūs ir skaudūs Salako žydų gyvenimo ir Holokausto puslapiai. Cipi – taip pat salakiškė, tik išgalvota herojė. Bet ar ne stebuklas – atsitiktinai interneto platybėse rastas Jakovo Šechterio apsakymas, ko gero retas atvejis prozoje – kūrinys, kurio veiksmo dalis vyksta Salake, Zarasų rajone. O mūsų – pirmasis prozos kūrinys, kurį išvertėme, redagavome ir pateikiame Jums.

Daugiau informacijos apie Zarasų krašto žydus rasite www.zarasu-zydai.lt . Čia publikacijos nuolat pildomos bei rengiamos naujos.

Jeigu domitės tik Salako žydų istorija, siūlome šias nuorodas:

http://www.zarasu-zydai.lt/index.php/project/salako-zydai/

http://www.zarasu-zydai.lt/index.php/project/zydu-senosios-kapines/

http://www.zarasu-zydai.lt/index.php/project/jakovas-sechteris-tavo-tauta/

http://www.zarasu-zydai.lt/index.php/project/jacov-shechter-achasveroso-palikuonis/

http://www.zarasu-zydai.lt/index.php/project/1941-m-rugpjucio-26-oji/

http://www.zarasu-zydai.lt/index.php/project/salako-sarasai/

http://www.zarasu-zydai.lt/index.php/project/mordechajus-maksas-farbmanas-jidis-mordehay-maks-farbman/

http://www.zarasu-zydai.lt/index.php/project/hoffmanai-salakas/

http://www.zarasu-zydai.lt/index.php/project/nossenas-korbas-salakas/

http://www.zarasu-zydai.lt/index.php/project/757/

http://www.zarasu-zydai.lt/index.php/project/gamburgai-salakas/

http://www.zarasu-zydai.lt/index.php/project/176/

 

Pagarbiai

Gražina Ragauskaitė ir Vitalijus Ščerbakovas