Gražutės regioninio parko direkcija

GRAŽUTĖS REGIONINIO PARKO LANKYTOJŲ CENTRAS
Adresas: Laisvoji aikštė 14, LT-32216, Salakas, Zarasų r. tel. (8~682) 33041, (8~385) 59426, faks. (8~385) 59425 el. paštas info@grazute.lt, www.grazute.lt

 

Darbo laikas (nuo gegužės 1 d. iki rugsėjo 30 d.):

Pirmadienį-penktadienį 9:00-18:00

Šeštadienį 10:00-18.00

Sekmadienį 10:00-16:00

Pietų pertrauka: 12:00-12:45

Nuo spalio 1 d. iki balandžio 30 d.:

Pirmadienį-ketvirtadienį 8:00-17:00

Penkatdienį 8:00-15.45

Pietų pertrauka: 12:00-12:45

Šeštadieniais ir sekmadieniais priimamos tik organizuotos ir užsiregistravusios grupės.

Lankytojų centras – tai vartai į Gražutės regioninį parką, vieta kurioje geriausia suplanuoti ir pradėti savo kelionę. Centre teikiama profesionali, visapusiška informacija apie Gražutės regioninio parko lankytinas gamtos ir kultūros paveldo vertybes, kraštovaizdį ir biologinę įvairovę. Jums suteiksime išsamią informaciją apie muziejus, amatų centrus, pažintinius takus, vandens ir dviračių trasas, stovyklavietes, bei naudingą informaciją apie kaimo turizmo sodybas, maitinimą, bei įvairias aktyvaus poilsio galimybes Gražutės regioniniame parke.

Lankytojų centre veikia V. Žilinskienės „Jūrų muziejus“, įrengta Salako krašto etnografinė ekspozicija, veikia parodos, kuriose eksponuojami dailininkų, fotografų ir vietos menininkų darbai.

Lankytojų centro teikiamos paslaugos:

· ekskursijos po Gražutės regioninį parką ir aplinkines vietoves;

· lankstinukai ir kiti leidiniai apie Gražutės ir kitus šalies regioninius parkus;

· internetas.

Jūrų muziejus
Gražutės regioninio parko lankytojų centre įsikūręs Vidos Žilinskienės „Jūrų muziejus“ yra bene labiausiai nuo vandenyno nutolęs jūrų muziejus. Jūrų muziejus – tai unikali per 30 metų kaupta jūros gyvūnų, spalvingųjų koralų, kriauklių, suvenyrų ir fosilijų kolekcija. Pasak kolekcionierės mokytojos Vidos Žilinskienės, eksponatų skaičius jau seniai perkopė 3 tūkstančius ir tai dar ne pabaiga. Atvykusius nustebins didžiulis omaras, Japonų jūros ežiukas, džiovintas rykliukas, plėšrūnė piranija, Indonezijos salose naudoti kriauklės – pinigėliai, o gerasis Kaukutis išpildys gražius jūsų norus. Apsilankę muziejuje išgirsite ne tik kvapą gniaužiančių istorijų apie pavojingas jūrų keliones, nuodingąsias kriaukles, gydomuosius sepijų miltelius, bet ir pamatysite gausybę neįprastų ir neregėtų jūros gelmių gyventojų. O jei labai pasiilgote jūros, tikrai išgirsite ją, kriauklėse ošiančią. Kas 1000 lankytojas laimi specialų V.Žilinskienės prizą. Kokį? Atvykite, galbūt šįkart laimė nusišypsos jums.

Salako krašto etnografinė ekspozicija

Salakas – tai bene gražiausias Aukštaitijos miestelis garsus savo akmenine bažnyčia, vertingas išlikusiu spindulinių gatvių planu, jaukus išpuoselėtais mediniais gyvenamaisiais namais.. O koks jis buvo garsus ir žinomas XX amžiaus pradžioje, kuomet čia mokytojavo šviesuolis Antanas Poderis, bažnyčios statyba ir salakiškių dvasinimų rūpinosi kunigas A.Kryžanauskas. O kokie šaunūs anuomet buvo muzikantai ir meistrai apie kurių „peterburskas“ armonikas žinojo visas kraštas. Gyveno tada išmoningieji žydai, valdę beveik visą miestelio rinką, o Salako totoriai buvo nepralenkiami kailiadirbiai. Į miestelio garsiuosius prekybmečius pirmadieniais suvažiuodavo pirkliai net iš paties Vilniaus. Apsilankykite Gražutės regioninio parko lankytojų centre įrengtoje Salako krašto etnografinėje ekspozicijoje ir sužinosite viską apie XX amžiaus salakonų gyvenimo būdą, miestelėnų charakterį, gražiausias krašto šventes, senuosius amatus, miestelio įžymybes. Ekspozicijoje senosios fotografijos, žemėlapiai ir restoruoti eksponatai mena Salako krašto istoriją.

Rankraščiai ir knygos
Gražutės regioninio parko lankytojų centre galite pavartyti ir paskaityti 40 rankraščių rinkinį, kurio sudarytoja kraštotyrininkė mokytoja Vida Žilinskienė. Tai labai išsamiai ir kruopščiai surinkta medžiaga apie Salako krašto sakmes, padavimus, išnykusius kaimus, garsiausius žmones, amatus, šventes ir žaidimus, savanorius, kultūros paveldą, miestelio raidą.Bibliofilai gali patyrinėti senų knygų kolekciją, kurioje daugiausia XX amžiaus pradžios Lietuvos mokyklose naudoti vadovėliai, metodiniai leidiniai mokytojams. Teologinį skyrelį sudaro XIX amžiaus pabaigoje naudotos maldaknygės, kantičkos bei teologijos vadovėliai.

<center<GRAŽUTĖS REGIONINIO PARKO DIREKCIJA

Adresas: Laisvoji aikštė 14, LT-32216, Salakas, Zarasų r. tel. (8~385) 59426, faks. (8~385) 59425 el. paštas parkas@grazute.lt, www.grazute.lt

 

Darbo laikas
Pirmadienį-ketvirtadienį 8:00-17:00

Penkatdienį 8:00-15.45

Pietų pertrauka: 12:00-12:45

 

Gražutės regioninio parko direkcija – tai valstybės biudžetinė įstaiga. Direkcija atsako už Gražutės regioninio parko kraštovaizdžio kompleksų ir objektų apsaugą, organizuoja jų priežiūrą ir tvarkymą, skatina pažintinį turizmą, racionalų gamtos išteklių naudojimą, pagal kompetenciją kontroliuoja, kad fizinių ir juridinių asmenų veikla parko teritorijoje atitiktų nustatytąją parko apsaugos ir naudojimo tvarką. Regioninio parko paskirtis yra išsaugoti ypač vertingą gamtiniu požiūriu Šventosios aukštupio ežeryną, vertingas Gražutės miško biocenozes; išsaugoti kultūros paveldo vertybes, gamtinės ekosistemos stabilumą, biotos komponentus, savitą augaliją ir gyvūniją. Direkcijos darbuotojai vykdo tyrimus ir stebėjimus, kaupia informaciją gamtosaugos, kultūros paveldo apsaugos srityse, sudaro sąlygas plėtoti pažintinį turizmą ir poilsiavimą tam skirtose zonose bei vietose, organizuoja gamtosauginius renginius, akcijas, kūrybines vaikų vasaros stovyklas, žygius.